Lynx był pierwszą na świecie konsolą przenośną wyposażoną w kolorowy wyświetlacz. Urządzenie miało swoją premierę w 1989 roku. Lynx oferował wiele bardzo dobrych produkcji, które potrafią wciągnąć bez reszty nawet w dzisiejszych czasach. W tym miejscu warto wspomnieć choćby o Todd´s Adventures in Slime World.
Zaszczytne, pierwsze miejsce naszego zestawienia zajmuje Atari Jaguar. Dlaczego akurat on, a nie dużo popularniejsze PlayStation? Być może właśnie dlatego, że mało kto o nim wie. Jaguar miał swoją premierę w 1995 roku. Konsola obsługiwała 64 bity i miała większe możliwości od nieznacznie starszej Plejki. Dlaczego więc nie odniosła sukcesu i bardzo szybko zniknęła z rynku?
Konsola Nintendo, tym razem jednak 64-bitowa. Na rynek trafiła w 1996 roku i trzeba przyznać, że jak na ten czas była produktem nieco spóźnionym, ponieważ na rynku królowały już wtedy Sega Saturn i Sony ze swoim pierwszym PlayStation.
Tak, wiem że Pegasus był niczym innym jak 8-bitowym klonem konsoli Nintendo Entertainment System. Zdecydowałem się jednak na umieszczenie go na zaszczytnym drugim miejscu naszego podium ze względu na rewolucję, jaką zapoczątkował w naszym kraju. Z całą pewnością można stwierdzić, że Pegasus nauczył Polaków grać na konsolach!
Zbliżamy się do czołówki, więc czas na Atari 7800. Opisywany model był następcą świetnie przyjętych przez graczy modeli 2600 i 5200. Trzeba otwarcie przyznać, że w swoim czasie (konsola była produkowana od 1986 roku) Atari królowało na rynku i nie miało sobie równych.
Konsola weszła na rynek w 1988 roku i była pierwszym tego typu urządzeniem obsługującym magiczną jak na owe czasy pamięć szesnastu bitów! Niewątpliwie największym hitem tej platformy była ultraszybka platformówka Sonic The Hedgehog (z powodzeniem kopiowana we wszystkich późniejszych produkcjach Segi)
SNES było odpowiedzią koncernu Nintendo na wcześniej opisaną Sega Mega Drive. 16-bitowa konsola spotkała się z ciepłym przyjęciem na rynkach USA, Europy i Japonii. Działo się tak za sprawą wielu świetnych tytułów, ale bez wątpienia największą rolę pełnił tutaj kultowy Mario będący sztandarową produkcją Nintendo, która porywała miliony ludzi na całym świecie.
Komentarze